CMMI®

Capability Maturity Model® Integration (CMMI®); kurumlara süreçlerini iyileştirme konusunda gereken temel adımları gösteren bir süreç iyileştirme yaklaşımıdır. Bu yaklaşım bir projeye, bir kuruma ait departmana ya da büyük bir organizasyona süreçlerini iyileştirme ve geliştirme konusunda rehberlik eder. CMMI® , geleneksel yapıda ayrı olan organizasyonel fonksiyonların entegre edilmesine, süreç iyileştirme için gerekli hedef ve önceliklerinin belirlenmesine, kalite süreçleri için kılavuz oluşturulmasına ve mevcut süreçlerin değerlendirilmesi için bir referans noktası oluşturulmasına yardım eder.

CMMI® , dünyada ve Türkiye’de daha çok IT sektöründe ve özellikle yazılım geliştirme yapılan kurum, departman ve projelerde, yazılım kalitesini arttırmak için kullanılan bir referans model olarak uygulanmaktadır. Donanım ve network alanlarında da uygulanan model, özellikle savunma sanayi başta olmak üzere; Ar-Ge ve yeni ürün geliştirme konusunda hizmet veren kurumların aradıkları bir standarttır.

CMMI® adaptasyon süreci uzun bir süreç olduğu için Mentor, önceki tecrübelerinden yola çıkarak bu süreçte kurumların daha hızlı ve kontrollü ilerlemesini sağlayacak paket danışmanlık programları hazırlamıştır. Servisler, kurumların ihtiyaçları doğrultusunda düzenlenebilir, modüler olarak da seçilebilir özelliktedir

Hizmetlerimiz

Servisler, denetim, eğitim ve danışmanlık olmak üzere 3 ana maddeden oluşur. CMMI® adaptasyon süreci uzun bir süreç olduğu için Mentor, önceki tecrübelerinden yola çıkarak bu süreçte müşterilerinin daha hızlı ve kontrollü ilerlemesini sağlayacak paket danışmanlık programları hazırlamıştır. Servisler, müşterinin ihtiyaçları doğrultusunda düzenlenebilir, modüler olarak seçilebilir.

– CMMI® Danışmanlık Servisi-1
– CMMI® Danışmanlık Servisi-2
– Modüler Servisler

Mentor, lisanslı denetim ve eğitimleri desteklemek amacıyla SEI® ’nın ürettiği en iyi pratikleri içeren eğitim ve danışmanlık servislerini sunmaktadır. Bu konudaki uzmanlık ve tecrübesini müşterileri ile paylaşarak organizasyonel süreçlerde yapılan değişikliklerle müşterilerin kazancını arttırmayı hedeflemektedir. SEI® tarafından onaylanmış metodoloji ile kurum süreçlerinin CMMI® uyumluluğunun denetlenmesi, iyileştirme adımlarının planlanması, değişikliklerin uygulanması, sonuçların ölçümlenmesi ve yorumlanması konularında ihtiyaç duyan kurumlara hizmet vermektedir. Mentor, kurumların iş hedeflerine en uygun süreç yapısının kurulmasında ve bunun sürekli iyileştirilerek, bulundukları sektörde rekabet şanslarını arttırmalarına yardımcı olmaktadır. CMMI® yolculuğunun sadece bir etiket olarak değil, kültür olarak benimsenmesi ve maksimum faydayı sağlamanın amaçlanması gerekmektedir

Carnegie Mellon Software Engineering Institute (SEI® ) bu modeli geliştirmiş olup tercihen ‘Official SEI® Partner’ olarak seçtiği firmalar tarafından eğitim ve danışmanlıklarla yaygınlaştırılmasına ve denetimin de sadece bu partner firmalar tarafından yapılmasına izin vermektedir.

Mentor Proje Yönetimi Eğitim ve Danışmanlık, Türkiye ve Avrasya bölgesindeki ilk Official SEI® Partner’ ünvanını kazanmıştır. SEI® tarafından verilen bu yetki ile CMMI® alanında lisanslanmış servisleri portföyünde bulundurmaktadır. Bu servisler icindeki ‘Standard CMMI® Appraisal Method for Process Improvement (SCAMPI℠) A’, düzey belirlemek üzere yapılan denetimdir. ‘SCAMPI℠ B’ ve ‘SCAMPI℠ C’ ise düzey bilgisi içermeden kurumların CMMI® referans modeline göre eksiklerini ve iyileştirme önerilerini kapsayan denetim ve raporlardan oluşur.